Odmiany

Obecnie na świecie wyselekcjonowanych i uprawianych jest już kilkaset różnych odmian zaliczanych do rodziny BORÓWKA AMERYKAŃSKA.

Na naszej plantacji z powodzeniem uprawiamy już dziewięć różnych odmian, starannie dobranych pod kątem terminu dojrzewania oraz smaku owoców.

DLA NASZYCH KLIENTOW ZAPEWNIAMY CIĄGŁOŚĆ DOSTAW ŚWIEŻYCH OWOCÓW PRZEZ CAŁY SEZON WAKACYJNY.
Krótki opis odmian, których owoce macie Państwo możliwość spróbować w okresie lipiec-sierpień-wrzesień :

EARLYBLUE

Odmiana o średnio-silnym wzroście – dorasta do 1,5 m wysokości. Pokrój jest wzniesiony, luźny, pędy są sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca (zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą 'Bluecrop’), plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania.

DUKE

Odmiana o silnym wzroście – dorastająca do 1,8 m wysokości, ma luźny pokrój i sztywne pędy. Kwitnie i owocuje wcześnie, regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Odporna na choroby i dość odporna na mróz.

SPARTAN

Odmiana o silnym wzroście – dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże i bardzo smaczne – słodko-winne, kuliste, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Doskonale nadają się do zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do mrożenia, na soki i dżemy i nalewki.

PATRIOT

Odmiana o średnio silnym wzroście, pokrój zwarty, wzniesiony. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia. Owoce bardzo duże i duże, spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, zebrane w luźne grona, aromatyczne i smaczne. Odmiana kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.

BLUECROP

Odmiana nazywana królową borówek. Jest uznawana za najlepszą odmianę borówki amerykańskiej i jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Charakteryzuje się silnym wzrostem – dorasta do 2 m wysokości. Pędy są sztywne ale często rozchylają się na boki pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie – pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i suszę.

BLUEJAY

Odmiana o silnym wzroście luźnym, rozłożystym pokroju, pędy są sztywne i szybkorosnące – dorastają nawet do 2 m wysokości (wymaga silnego cięcia). Odmiana plenna, równomiernie dojrzewająca – pod koniec lipca. Jagody duże, kuliste, jasnoniebieskie, w smaku winno-słodkie. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Odmiana wytrzymała na mróz lecz wrażliwa na suszę.

NELSON

Plenna, średnio późna odmiana. Dojrzewa ok. 1-2 tyg. po odmianie Bluecrop. Posiada dosyć silnie, rosnące wysokie krzewy od 1,3 do 1,6 m. Atuty tej odmiany to: dobra jakość owoców, wysoka odporność na niskie temperatury ( od – 28 do – 34 C) oraz późny okres dojrzewania. Owoce duże o intensywnym aromacie.
Zastosowanie – owoce polecane do bezpośredniego spożycia, jak również do przetworów i do zamrażania.

CHANDLER

Odmiana borówki o największych owocach – ich średnica przekracza 22 mm, a waga 2 g. Odmiana średnio-późna – owoce dojrzewają od sierpnia do połowy września.  Polecana jest do uprawy w regionach o lekkich zimach.

BONUS

Jest to średnio-późna odmiana borówki. Charakteryzuje się bardzo dużymi owocami . Pędy osiągają wysokość do 150 cm. Odmiana w pełni mrozoodporna do -34 C. Odmiana plenna – do 6 kg owoców z jednego krzewu. Zastosowanie – owoce doskonałe do bezpośredniego spożycia oraz przetworów. Nadają się również do transportu oraz do zamrażania